Sök...
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Pristagare

Tidigare pristagare

Urhunden för föregående års bästa originalsvenska seriebok:

2018: Athena: pappas flicka av Li Österberg
2017: Jag håller tiden av Åsa Grennvall
2016: Den röda vintern av Anneli Furmark
2015: Det som händer i skogen av Hilda-Maria Sandgren
2014: Nattbarn av Hanna Gustavsson
2013: Smålands mörker av Henrik Bromander
2012: Vi håller på med en viktig grej av Sara Hansson
2011: Om någon vrålar i skogen av Malin Biller
2010: Frances 1 av Joanna Hellgren
2009: Döda paret och deras ‘vänner’ av Joakim Pirinen
2008: Jamen förlåt då av Anneli Furmark
2007: Jag är din flickvän nu av Nina Hemmingsson
2006: Pojken i skogen av Mats Jonsson
2005: Amatörernas afton av Anneli Furmark
2004: Klas Katt går till sjöss av Gunnar Lundkvist
2003: Sjunde våningen av Åsa Grennvall
2002: Fröken Märkvärdig och karriären av Joanna Rubin Dranger
2001: För fin för denna världen av Daniel Ahlgren
2000: Rocky av Martin Kellerman
1999: Allt för konsten (antologi)
1998: Hjärteblod av Anders Westerberg
1997: Baron Bosse story (Assar 6) av Ulf Lundkvist
1996: Garagedrömmar av Mats Kjellblad
1995: Vakuumneger av Max Andersson
1994: Arne Anka del III av Charlie Christensen
1993: Uti vår hage 3 av Krister Petersson
1992: Arne Anka del II av Charlie Christensen
1991: Medan kaffet kallnar av Ulf Lundkvist
1990: Arne Anka av Charlie Christensen
1989: Ensamma mamman av Cecilia Torudd
1988: Gas av Joakim Pirinen
1987: Alger av Gunnar Krantz

Urhunden för föregående års bästa till svenska översatta seriebok:

2018: Framtidens arab 3: en barndom i Mellanöstern (1985–1987) av Riad Sattouf (fra.)
2017: Egendomen av Rutu Modan (isr.)
2016: Epileptisk av David B. (fra.)
2015: Skyttegravskriget: 1914–1918 av Jacques Tardi (fra.)
2014: Pyongyang av Guy Delisle (kan.)
2013: Idag är sista dagen på resten av ditt liv av Ulli Lust (österr.)
2012: Tamara Drewe av Posy Simmonds (britt.)
2011: Ankomsten av Shaun Tan (aus.)
2010: Husfrid av Alison Bechdel (am.)
2009: Fixaren av Joe Sacco (am.)
2008: Olaf G. av Lars Fiske och Steffen Kverneland (no.)
2007: Broderier av Marjane Satrapi (fra.)
2006: V for Vendetta av Alan Moore och David Lloyd (britt.-am.)
2005: Persepolis del 1 av Marjane Satrapi (fra.)
2004: Allt för konsten 4 (antologi, nord.)
2003: Ghost world av Daniel Clowes (am.)
2002: Holmenkollen av Matti Hagelberg (fi .)
2001: Vänta lite… av Jason (no.)
2000: Pappas flicka av Debbie Drechsler (am.)
1999: Ed the happy clown av Chester Brown (kan.)
1998: Karu cell av Kati Kovács (fi.)
1997: Den stora kokapplöpningen (Bone 4) av Jeff Smith (am.)
1996: Serier – den osynliga konsten av Scott McCloud (am.)
1995: 1945 (När kriget kom 5) av Niels Roland, M. Hesseldahl och Henrik Rehr (da.)
1994: Ernie 1 av Bud Grace (am.)
1993: Maus 2 av Art Spiegelman (am.)
1992: Watchmen av Alan Moore och Dave Gibbons (am.)
1991: Sirenens sång av François Bourgeon (fra.)
1990: Blues i brallan av Baru (fra.)
1989: Den skrattande solen av Gilbert Hernandez (am.)
1988: Maus av Art Spiegelman (am.)
1987: Operation Istanbul av Vittorio Giardino (it.)

Unghunden för främjande av barn- och ungdomsserier i Sverige:

2018: Cecilia Torudd
2017: Fabian Göranson och Josefin Svenske
2016: Serien och eleven av Melinda Galaczy och Helga Boström
2015: Claes Reimerthi
2014: Åsa Ekström
2013: Johanna Kristiansson och Joakim Gunnarsson
2012: Janne Lundström
2011: Positiv förlag
2010: Stefan Diös
2009: Jan Lööf
2008: Lena Furberg
2007: Ulf Granberg
2006: Helena Magnusson
2005: Johan Andreasson
2004: Bamseredaktionen
2003: Kamratposten
2002: Mats Källblad
2001: Carlsen comics
2000: Bokfabriken
1999: Bryan Talbot
1998: Don Rosa
1997: Magnus Knutsson
1996: Måns Gahrton och Johan Unenge
1995: Peter Madsen, Henning Kure, Per Vadmand och Hans Rancke-Madsen
1994: Rune Andréasson