Sök...
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Nominerade

Nominerade 2019

Bästa originalsvenska seriebok

  • Drömmen om Europa av Fabian Göranson (Ordfront Galago)
  • Einsteins nya fru : samlade serier av Liv Strömquist (Ordfront Galago)
  • Fädernas synder. – (Viktor Kasparsson) av Dennis Gustafsson (Albumförlaget)
  • Närmare kommer vi inte av Monika Steinholm och Anneli Furmark (Wibom books)
  • Under tiden av Pelle Forshed (Kartago)
  • Vi kommer snart hem igen av Jessica Bab Bonde och Peter Bergting (Natur & kultur)

Bästa översatta seriebok

  • Hoppets tid, del 1 av Émile Bravo (Frankrike, Cobolt)
  • Louis och demonerna av Britt, Fanny och Isabelle Arsenault (Kanada, Sanatorium)
  • Lånat kön av Chloé Cruchaudet (Frankrike, Epix)
  • Onämnbara av Leela Corman (USA, Epix)
  • Skim av Mariko Tamaki och Jillian Tamaki (Kanada, Epix)

Nominerade 2018

Bästa originalsvenska seriebok

  • Djupet av Karin Gafvelin (Syster förlag)
  • Nya Norrland av Mats Jonsson (Galago)
  • Mondo av Erik Svetoft (Sanatorium)
  • Nedzus lyktor av Rui Tenreiro (Sanatorium)
  • Athena: pappas flicka av Li Österberg (Epix)

Bästa översatta seriebok

  • Sopigt av Derf Backderf (USA, Kartago)
  • Fädernesland av Nina Bunjevac (Serbien-Kanada, Nubeculis)
  • Hilda och den svarta hunden (Hilda; 4) av Luke Pearson (Storbritannien, Epix)
  • Desertör; Kackerlacka; Medborgare. Bok 1-3 av Halfdan Pisket (Danmark, Kartago)
  • Framtidens arab : en barndom i Mellanöstern (1985–1987) av Riad Sattouf (Frankrike, Cobolt förlag)

Unghunden

  • Natalia Batista
  • Cobolt förlag
  • Nosebleed studio
  • Cecilia Torudd
  • Johan Wanloo

Nominerade 2017

Bästa originalsvenska seriebok

  • Det är inte meningen att man ska vara här av Thomas Olsson (Kartago)
  • Jag håller tiden av Åsa Grennvall (Syster förlag)
  • Palimpsest av Lisa Wool-Rim Sjöblom (Ordfront Galago)
  • Sockerärter av Tinet Elmgren (Ordbilder förlag)
  • Utgrävningen av Max Andersson (Kartago)

Bästa översatta seriebok

  • Egendomen av Rutu Modan (Israel, Placebo press)
  • Det hermetiska garaget av Moebius (Frankrike, Cobolt)
  • Framtidens arab : en barndom i Mellanöstern (1984–1985) av Riad Sattouf (Frankrike, Cobolt)
  • Jane, räven och jag av Isabelle Arsenault och Fanny Britt (Kanada, Sanatorium)
  • Astrid: Vulkanmånens kult av Kim W. Andersson (USA/Sverige, Apart)

Unghunden

  • Natalia Batista
  • Ordbilder förlag/Kami Anani
  • Projektet Serier i undervisningen
  • Rabén & Sjögren/Josefin Svenske och Fabian Göranson
  • Wibom books/Lisa Wibom

Nominerade 2016

Bästa originalsvenska seriebok

  • Aniara: fritt efter Harry Martinson av Knut Larsson (Kartago)
  • Det kunde varit jag av Sara Olausson (Kartago)
  • Ljusförgörerskan av Li Österberg (Epix)
  • Den röda vintern av Anneli Furmark (Kartago)
  • Den svarta jorden (Vandrande stjärnor 2) av Lars Krantz (Apart)

Bästa översatta seriebok

  • Den sommaren av Jillian Tamaki och Mariko Tamaki (Placebo press)
  • Epileptisk av David B (Placebo press)
  • Lilla fågel Blå av Lauri Ahonen och Jaakko Ahonen (Cobolt)
  • Munch av Steffen Kverneland (Placebo press)
  • När David tappade rösten av Judith Vanistendael (Epix)

Unghunden

  • Natalia Batista
  • Helga Boström och Melinda Galaczy
  • Loka Kanarp
  • Nosebleed Studio
  • Josefin Svenske och Fabian Göranson

Nominerade 2015

Bästa originalsvenska seriebok

  • Deras ryggar luktade så gott av Åsa Grennvall (Syster förlag)
  • Det som händer i skogen av Hilda-Maria Sandgren (Ordfront Galago)
  • Hundra år i samma klass av Mats Källblad (Ordfront Galago)
  • Johannasviten av Patrik Rochling och Li Österberg (Kartago)
  • Syndaätaren« (Viktor Kasparsson 4) av Dennis Gustafsson (Albumförlaget)

Bästa översatta seriebok

  • De bästa av fiender – historien om relationen mellan USA och Mellanöstern: del ett 1783–1953 av David B. och Jean-Pierre Filiu (Placebo press)
  • Från andra sidan – fem fantastiska berättelser av Erik Kriek efter H.P. Lovecraft (Placebo press)
  • Lo av Lucie Durbiano (Epix)
  • Mater morbi (Dylan Dog) av Roberto Recchioni och Massimo Carnevale (Ades media)
  • Skyttegravskriget – 1914–1918 av Jacques Tardi (Placebo press)

Nominerade 2014

Bästa originalsvenska seriebok

  • Blodsband (Viktor Kasparsson 3) av Dennis Gustafsson (Albumförlaget)
  • Det bästa barnet av Sofia Olsson (Ordfront Galago)
  • Deus ex machina: Fadern (Theos ockulta kuriositeter) av Ola Skogäng och Daniel Thollin (Ekholm & Tegebjer)
  • Medley: en ny våg av Lisa Medin (Kolik)
  • Nattbarn av Hanna Gustavsson (Ordfront Galago)

Bästa översatta seriebok

  • Anteckningar från Jerusalem av Guy Delisle (Epix)
  • Bröd och vin: en erotisk kärlekssaga från New York av Samuel R. Delany och Mia Wolff (Epix)
  • Havets gille av Nancy Peña (Kolik)
  • Herr Josephs imperium (Det var en gång i Frankrike 1) av Fabien Nury och Sylvain Vallée (Albumförlaget)
  • Pyongyang av Guy Delisle (Placebo press)

Nominerade 2013

Bästa originalsvenska seriebok

  • De anhöriga av Pelle Forshed (Kartago)
  • Död kompis av Simon Gärdenfors (Egmont)
  • Far och jag: fortsättningen av Jan och Maria Berglin (Ordfront Galago)
  • Juni av Julia Thorell (Kartago)
  • Smålands mörker av Henrik Bromander (Ordfront Galago)

Bästa översatta seriebok

  • Idag är sista dagen på resten av ditt liv av Ulli Lust (Kolik)
  • Jultomten av Raymond Briggs (Wibom Books)
  • Skönheten av Kerascoët/Hubert (Kolik)
  • Tea party av Nancy Peña (Kolik)
  • Vem är rädd för Anniv Klammag? av Kati Kovács (Optimal Press)

Nominerade 2012

Bästa originalsvenska seriebok

  • Vi håller på med en viktig grej av Sara Hansson (Ordfront Galago)
  • Mats kamp av Mats Jonsson (Ordfront Galago)
  • Hungerhuset av Loka Kanarp och Carl Michael Edenborg (Kolik)
  • Lång väg tillbaka av Mats Källblad (Optimal press)
  • Maran av Lina Neidestam (Kolik)

Bästa översatta seriebok

  • Glimtar av Rikke Bakman (Optimal press)
  • När mamma brände Gud av Katin Miriam (Epix)
  • Kiki från Montparnasse av Catel Muller/ José-Louis Bocquet (Kolik)
  • Gaza : fotnoter till ett krig av Joe Sacco (Ordfront Galago)
  • Tamara Drewe av Posy Simmonds (Wibom Books)

Nominerade 2011

Bästa originalsvenska seriebok

  • Om någon vrålar i skogen av Malin Biller (Optimal press)
  • Inferno av Fabian Göransson (Kolik)
  • Mara från Ulthar av Karl Johnsson (Kolik)
  • De förlorade sidornas bok (Theos ockulta kuriositeter) av Ola Skogäng (Ekholm & Tegebjer)
  • Prins Charles känsla av Liv Strömquist (Ordfront Galago)

Bästa översatta seriebok

  • Svalornas lek : dö, resa, återvända av Zeina Abirached (Ordfront Galago)
  • Aya från Yopougon av Marguerite Abouet och Clément Oubrerie (Papamoscas)
  • Uppskovet 1 av Gibrat (Albumförlaget)
  • Katten och kimonon av Nancy Peña (Kolik)
  • Ankomsten av Shaun Tan (Kabusa)

Nominerade 2010

Bästa originalsvenska seriebok

  • Love hurts av Kim W Andersson (Kartago)
  • Frances 1 av Joanna Hellgren (Ordfront Galago)
  • Pärlor och patroner : 60 historiska kvinnoporträtt av Loka Kanarp (Kolik)
  • Trollkungen av Kolbeinn Karlsson (Ordfront Galago)
  • Gängkrig 145 av Jens Lapidus och Peter Bergting (Wahlström & Widstrand)
  • Evil dress av Emelie Östergren (Sanatorium)

Bästa översatta seriebok

  • Husfrid : en tragikomisk familjeberättelse av Alison Bechdel (Ordfront Galago)
  • Fumlig av Jeffrey Brown (Ordfront Galago)
  • Första Moseboken : Genesis av Robert Crumb (Kartago)
  • På väg med Samuel av Tommi Musturi (Optimal press)
  • Numret 73304-23-4153-6-96-8 av Thomas Ott (Kartago)

Nominerade 2009

Bästa originalsvenska seriebok

  • Det är bara lite AIDS av S Granér (Ordfront Galago)
  • Intro av M Ivarsson (Optimal press)
  • Aldrig godnatt av C Moodysson (Kartago)
  • Döda paret och deras ”vänner” av J Pirinen (Ordfront Galago)
  • Mumiens blod. – (Theos ockulta äventyr) av O Skogäng (Kartago)
  • Einsteins fru av L Strömqvist (Ordfront Galago)

Bästa översatta seriebok

  • Yotsuba&! 1-3 av A Kiyohiko (Wahlströms)
  • Fluffy av S Lia (Alfabeta)
  • Fixaren av J Sacco (Epix)
  • Kyckling med plommon av M Satrapi (Ordfront Galago)
  • Russinet av K Tukiainen (Optimal press)

Nominerade 2008

Bästa originalsvenska seriebok

  • Ett liv utan superkrafter är väl inte värt att leva. – (SH 3 ; 1) av D Ahlgren (Bakhåll)
  • Tidigt på morgonen av H Bromander (Ordfront Galago)
  • Jamen förlåt då av A Furmark (Kartago)
  • Drift av L Strömquist och J Bielecki (Kolik)

Bästa översatta seriebok

  • Black hole av C Burns (Schibstedförlagen)
  • Blacksad av J Canales och J Guarnido (Egmont)
  • Olaf G av L Fiske och S Kverneland (Optimal press)
  • Berlin : stad av sten av J Lutes (Ordfront Galago)
  • Rabbinens katt. – tr. 2006 av J Sfar (Egmont)

Nominerade 2007

Bästa originalsvenska seriebok

  • Varannan vecka utan av R Gran (Epix)
  • Gaskriget av F Göranson (Ordfront Galago)
  • Jag är din flickvän nu av N Hemmingsson (Kartago)
  • SO, watcha sayin’ : en intervjubok av M Kellerman (Kartago)
  • Skaparens folk av L Österberg och P Rochling (Komika)

Bästa översatta seriebok

  • Emma 1-5 av K Mori (Bonnier Carlsen)
  • Broderier av M Satrapi (Ordfront Galago)
  • Herr O av Trondheim, L (Komika)
  • Donjon 1-2 av L Trondheim och J Sfar (Komika)

Nominerade 2006

Bästa originalsvenska seriebok

  • Fettet och andra serier = Fat and other comics av G Blå och div. tecknare (Vertigo)
  • Hur vi ser på varandra av H Bromander (Ordfront Galago)
  • Ett familjealbum av Å Grennvall (Optimal press)
  • Lura mig av S Gärdenfors (Ordfront Galago)
  • Pojken i skogen av M Jonsson (Ordfront Galago)
  • En pillig sol i Särholmen. – (Tuula ; 1) av A Kajermo (Nisses böcker)
  • Seriemagi : en handledning av G Krantz (Optimal press)
  • Hundra procent fett av L Strömquist (Ordfront Galago)
  • Den knotiga handen. – (De äventyrslystna karlakarlarna ; 4) av J Wanloo (Optimal press)
  • Hjärtat brinner av L Österberg och P Rochling (Optimal press)

Bästa översatta seriebok

  • Mästerdetektiven Conan 4-15 av G Aoyama (Egmont)
  • Dansa på mattan av A Fiske (Optimal press)
  • Kekkonen av M Hagelberg (Optimal press)
  • Tintin 15-23 av Hergé (Bonnier Carlsen)
  • V for vendetta av A Moore och D Lloyd (Egmont)
  • Neon Genesis Evangelion 2-5 av Y Sadamoto och Gainax (Bonnier Carlsen)

Nominerade 2005

Bästa originalsvenska seriebok

  • Grus : släkten som ändrade världen av H Alfredson och P Åhlin (Wahlström & Widstrand)
  • Bosnian flat dog av M Andersson och L Sjunnesson (Kartago)
  • Det går över av N Asker (C’est bon kultur)
  • Berglinska tider av J Berglin (Ordfront Galago)
  • Amatörernas afton av A Furmark (Optimal press)
  • Inget under av R Gran och P Stigzelius (Optimal press)
  • Hjälp! av N Hemmingsson och S Olausson (Kartago)
  • Vänster vänster av G Krantz (Optimal press)
  • Jag Joakim av J Lindengren (Optimal press)
  • Queer as Karin av S Lindström och T Oliw (Kabusa)
  • Ingens bästa vän av J Pirinen (Norstedt)
  • Om kriget kommer av L Sjunnesson (Ordfront Galago)
  • Avstigning för samtliga av F Tjärnström (Kartago)
  • Satan i tyrolerhatt. – (De äventyrslystna karlakarlarna ; 3) av J Wanloo (Optimal press)

Bästa översatta seriebok

  • Tintins äventyr 1 av Hergé (Bonnier Carlsen)
  • Wig Wam Bam av J Hernandez (Epix)
  • Tribeca sunset av H Rehr (Optimal press)
  • Usagi Yojimbo 2 av S Sakai (Epix)
  • Persepolis 1 av M Satrapi (Ordfront Galago)
  • Persepolis 2 av M Satrapi (Ordfront Galago)

Nominerade 2004

Bästa originalsvenska seriebok

  • Allt för konsten 4 av (Optimal press)
  • Döden av M Andersson (Ordfront Galago)
  • Så började det … 1 (Bamsebiblioteket) av R Andréasson (Egmont)
  • Sannsagan om Pia av P Jämtvall (Utslag)
  • Lokmannen av K Larsson (Kartago)
  • Ritman Katz underbara värld av D Liljemark (Optimal press)
  • Horor är vi allihopa av M Lindén (Optimal press)
  • Klas Katt går till sjöss av G Lundkvist (Ordfront Galago)
  • Original 1 : sju självbiografiska serier av (Original)
  • Johanna av L Österberg och P Rochling (Optimal press)

Bästa översatta seriebok

  • Allt för konsten 4 av Optimal press ()
  • Jason: Du går fel väg av (Optimal press)
  • Nemi av L Myhre (Kartago)
  • Ranma ½ 1-2 av R Takahashi (Egmont)
  • Brev från Indien av K Tukiainen (Optimal press)
  • Witch : de tolv portarna 1 av (Egmont)

Nominerade 2003

Bästa originalsvenska seriebok

  • Rysk räka av L Ackebo (Galago)
  • Allt för konsten 3 av (Optimal)
  • Lagom Berglin av J Berglin (Galago)
  • Labyrinterna av A Furmark (Optimal)
  • Sjunde våningen av Å Grennvall (Optimal)
  • Den andra staden av J Jansson (Bonnier Carlsen)
  • Nilsson av C Jurander (Optimal)
  • Välkommen tillbaka av H Lange (Optimal)
  • Klas katt på drift av G Lundkvist (Galago)
  • Coco platina titan total av C Moodysson (Optimal)

Bästa översatta seriebok

  • Ghost world av D Clowes (Epix)
  • Järnvagnen av Jason (Optimal)
  • Jago av R König (Epix)
  • Borgarklassens indiskreta charm av M Manara (Epix)
  • Pondus tar sig vatten över huve’t (del 1) av F Överli (Kartago)

Nominerade 2002

Bästa originalsvenska seriebok

  • Stor Stark (Favoriter från förr 1) av L Ackebo (Kartago)
  • Magnum Berglin av J Berglin (Ordfront Galago)
  • Dubbelmunnen av M . J Brändström (Optimal press)
  • Canimus av K Larsson (Kartago)
  • Namnet är Vajlet men kalla mig Gud av M Lindén (Optimal press)
  • Bacon & Ägg : i själva verket av P Norrman (Egmont)
  • Allt är farligt av S Olausson (Demon box)
  • Fröken Märkvärdig och karriären av J Rubin Dranger (Bonnier)
  • Från kollektiv till husbil av K Rusek (Optimal press)

Bästa översatta seriebok

  • Carl Barks’ bästa av C Barks (Egmont)
  • Jack uppskäraren av R Geary (Epix)
  • Holmenkollen av M Hagelberg (Optimal press)
  • Den hemlighetsfulla mumien av Jason (Optimal press)
  • Oj, vad har vi gjort? (Baby Blues) av R Kirkman/ J Scott (Bonner Carlsen)
  • Krigarens väg (Samurai 1) av K Koike och G Kojima (Epix)
  • Elddopet (Valhall 12) av P Madsen och H Kure (Bonnier Carlsen)

Nominerade 2001

Bästa originalsvenska seriebok

  • För fin för denna världen av D Ahlgren (Bonnier Carlsen)
  • Härda ut av D Ahlgren (Optimal press)
  • Bamse 1973 av R Andréasson (Egmont)
  • 24 minuter från T-centralen av J Falk och T.Z Westerberg (Bonnier Carlsen)
  • Historieförbättraren av M Grahn och J Höjer (Ordfront Galago)
  • Mie av Å Grennvall (Optimal press)
  • Mutterloppet (Vimmelgrind 2) av M Källblad (Bonnier Carlsen)
  • En natt helt i rosa (Jemi) av H Lange ()
  • Blodsmäld (Gustaf Vasa 4) av C Reimerthi och P Gyllenör (Bonnier Carlsen)
  • In ska man av P Stigzelius och R Gran (Optimal press)

Bästa översatta seriebok

  • Schhh! av Jason (Optimal press)
  • Vänta lite… av Jason (Optimal press)
  • Strax 1-2 (Jemi) av ()
  • Kalle och Hobbe : den ursprungliga boken av B Watterson (Bonnier Carlsen)

Nominerade 2000

Bästa originalsvenska seriebok

  • Livet är en fest av D Ahlgren (Optimal press)
  • Frans G. Bengtssons Röde Orm : första delen eller hur Orm blev vänsterhänt av C Christensen (Ordfront Galago)
  • Det känns som hundra år av Å Grennvall (Optimal press)
  • Rocky av M Kellerman (Ordfront Galago)
  • Dillfälten (Vimmelgrind 1) av M Källblad (Jemi förlag)
  • Susanna & Bo av D Liljemark (Optimal press)
  • Den universella bristen på respekt av J Pirinen (Ordfront Galago)
  • Johan Wanloo rules! : det bästa ur veckans Wanloo av J Wanloo (Jemi förlag)

Bästa översatta seriebok

  • Den utvalde (Det röda spåret 4) av Derib (Bonnier Carlsen)
  • Pappas flicka av D Drechsler (Epix)
  • Bitchy på smällen av R Gregory (Epix)
  • Skaldemjöden (Valhall 11) av F Madsen och H Kure (Bonnier Carlsen)
  • Den lilla människan av P Otsamo (Optimal press)
  • Det susar i säven : tredje delen av M Plessix (Bokfabriken)

Nominerade 1999

Bästa originalsvenska seriebok

  • Herman Hedning & c:o : en fet, dryg med extra allt! : 10 år av sattyg, svordomar och sinnesslöhet! av J Darnell (Egmont)
  • Vill någon väl av M Häglund (Epix)
  • Unga norrlänningar av S Jonsson (Ordfront Galago)
  • Nazi-Beatles och andra berättelser av G Krantz (Optimal press)
  • Maxine av D Liljemark (Optimal press)
  • Kapten Stofil av J Lindengren (Ordfront Galago)

Bästa översatta seriebok

  • Ed the happy clown av C Brown (Epix)
  • Kafka : en introduktion av R Crumb (Bakhåll)
  • Familjen av W Eisner (Bokfabriken)
  • Dropsie Avenue av W Eisner (Alvglans)
  • Stad av glas av D Mazzucchelli (Staka)
  • Det susar i säven : andra delen av M Plessix (Bokfabriken)
  • Sagan om den stygga råttan av B Talbot (Epix)

Nominerade 1998

Bästa originalsvenska seriebok

  • Samtalen med Stefan av D Ahlgren (Optimal press)
  • Vildmannen och andra historier av O Ambjörnsson (Bonnier Carlsen)
  • Bonk av O Berg (Swedish humor)
  • Mitt i currykrysset av J Berglin (Federativ)
  • Peer Gynt av S Lundberg och L Forsell (Tago)
  • Hjärteblod av A Westerberg (Optimal press)

Bästa översatta seriebok

  • Linda och Valentin 16 : Hotet mot ultralum av P Christin och J-C Mezières (Alvglans)
  • Absolut bitch av R Gregory (Epix)
  • Krazy Kat : En nåbel woffla av G Herriman (Bakhåll)
  • Karu cell av K Kovács (Optimal press)
  • Glöm det! Och andra berättelser av P Kuper (Epix)
  • Valhall 10 : Gudarnas gåvor av P Madsen (Bonnier Carlsen)
  • Boken om mössen 1 : Mössen på Rynkeby prästgård av F Milton (Bokfabriken)
  • Det susar i säven av M Plessix (Bokfabriken)
  • Farbror Joakims liv av D Rosa (Egmont Serieförlaget)
  • Gon 1-2 av M Tanaka (Tago)

Nominerade 1997

Bästa originalsvenska seriebok

  • Vakna laglös av M Kjellblad ()
  • Singel i stan av E Hamberg ()
  • Ärligt talat 2: The revenge av M Hellström ()
  • Inte ett rätt av D Liljemark ()
  • Assar 6: Baron Bosse story av U Lundkvist ()
  • Ledig lördag av U Lundkvist ()
  • Hälge: På kornet av L Mortimer ()
  • Gustaf Vasa 3: Stormskörd av C Reimerthi/P Gyllenör ()
  • Råttan Robert 2 av J Romare ()