Generic filters
Exact matches only

Queera serier -samtal om kroppslighet, respektabilitetspolitik och representation

På lördag bjuder Seriefrämjandet och Prisma Litteraturpris tillsammans in till ett samtal om queera serier och vilka utmaningar dessa möter. Vilka historier får höras och vilka kroppar får synas?
Olivia Skoglund samtalar med serieforskaren Robert Aman illustratören och serietetecknaren Ruhani om queer kroppslighet, respektabilitetspolitik och de tecknade seriernas roll i queer representation.
Efter samtalet håller Max Björkman från seriekollektivet  Patos en workshop där du som deltar får lära dig teckna hångel och kyssar. Inga förkunskaper krävs och material finns på plats.

Evenemanget är gratis och ingen föranmälan krävs. Du som vill kan stötta Prisma genom att köpa en stödbiljett för 50 kr.

Evenemanget är en del av Prismas dagsprogram den 7 december. Du kan läsa mer om Prismas dagsprogram här: https://www.prismalitteraturpris.se/prisma-dagsprogram.
Prisma Litteraturpris är ett pris för samtida queer nordisk litteratur. Läs mer om Prisma här: https://www.prismalitteraturpris.se/.

 

Schema

12.00
– Rum för serier öppnar (kaffe, te och enklare fika finns).
12.30
– Panelsamtal
13.15
-Frågor och eftersnack
13.30
-Workshop
14.30
-Slut för dagen

 

Olivia Skoglund

SamtalsledareOlivia Skoglund (född 1994) är serietecknare, komiker och pedagog. Hon har gjort serier till tidskrifter som Bang och Dagens ETC, samt medverkar regelbundet i Ottar och Galago. Med svart humor och gott humör tacklar och bearbetar hon normis-samhället i sina serier. Nästan i mål! är hennes debutbok.

Foto: David Möller.

 

 

 

Ruhani Islam

Ruhani frilansar inom det kreativa som både illustratör och scenkonstnär (läs: drag king), dvs. när tiden tillåter. För utöver sitt konstnärliga arbete så har hen nu i över två års tid aktivt arbetat som barn- och ungdomsbibliotekarie. Hen började på folkbiblioteken i Botkyrka och har nu gått över till att vara skolbibliotekarie i Solna. Att arbeta uppsökande för att väcka läslusten hos unga är något hen verkligen brinner för, och den snabbaste och mest effektiva vägen till att öka läslusten (enligt hen) är via tecknade serier.

Beroende på vad du är ute efter så hittar du Ruhani under namnen @inahur, @ruhani.se och @aljizzqueera på Instagram.

 

Robert Aman

Robert Aman är serieforskare och biträdande professor i pedagogik vid Linköpings universitet. Han forskar i huvudsak om värderingar i tecknade serier. Bland hans böcker märks de uppmärksammade ”När Fantomen blev svensk: vänsterns världsbild i trikå” (Daidalos) och ”Serier för vuxna: Epix och den svensk serierevolutionen” (Lystring). För mer info: www.robertaman.se

 

Max Björkman

Max Björkman är serietecknare och illustratör bosatt i Malmö. Han är går just nu på Kvarnby Serieskola och har medverkat flera gånger i tidningen Portal med sin actionpackade sci-fi/wrestling serie Starslam. I övrigt är han också medlem i den nyformade serieföreningen Patos, vars mål är att skapa en plattform för queera serieskapare av sci-fi och fantastik.